From AELO
Jump to: navigation, search

Bismil.jpg
Salwat.jpg
SiteArm01.jpgTV1.jpgRadio1.jpgLib1.jpgElearning02.jpg T logo.pngInstagramIcon.jpegAparat icon color black 64.pngDownloads.jpgContactus01.jpgColleagues.pngGroups03.jpgVisaCard.jpg

Bal 2.gifFrançaisBal 2.gifMain PageBal 2.gifعربيBal 2.gifTurkishBal 2.gifKurdîBal 2.gifاردوBal 2.gifپشتوBal 2.gifكوردیBal 2.gifAzəriBal 2.gifEspañolBal 2.gifItalianoBal 2.gifBosanskiBal 2.gifFulaniBal 2.gif中文Bal 2.gifDeutschBal 2.gifBulgarianBal 2.gifPortugalBal 2.gifSwahiliBal 2.gifHausaBal 2.gif日本語Bal 2.gifТоҷикиBal 2.gifবাংলাBal 2.gifBurmeseBal 2.gifไทยแลนด์Bal 2.gifதமிழ்Bal 2.gifРусскийBal 2.gifO`zbekBal 2.gifहिन्दीBal 2.gifIndonesian

0000011.gif


Samane01.JPG

Bal 2.gifمقدمه

بسم الله الرحمن الرحيم و له الحمد في الأولي و الآخرة

الحمد لله رب العالمين و صلي الله علي سيدنا و نبينا محمد و آله الطيبين الطاهرين و اللعن الدائم علي أعدائهم و منكري فضائلهم ومناقبهم إلي يوم الدين قال الله الحكيم في محكم كتابه الكريم و مبرم خطابه العظيم الَّذينَ يُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَ يَخْشَوْنَهُ وَ لا يَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ وَ كَفى‏ بِاللَّهِ حَسيباً (الأحزاب 39)


برادران و خواهران گرامی

سلام علیکم

ضمن خوش آمد گویی و آرزوی سلامتی و موفقیت برای همه شما عزیزان ،به عنوان مقدمه مطالبی را به اختصار یادآور می شویم. لطفا تفصیل مطالب را با دنبال کردن لینکها و کاتگوریها و بخش های مختلف سامانه ملاحظه فرمایید:
اندیشمندان بشر، و پیروان شرایع الاهی از یهودیان، مسیحیان و مسلمانان همه بر واقعیتهای زیر وحدت نظر دارند:
همه ما مخلوق خدای واحد ،
فرزندان یک پدر و مادر ،آدم و حوا،
و بنابر این همه خواهر و برادر واعضای یک خانواده بزرگ جهانی هستیم.
همه در برابر مسائل ، مشکلات ، خطرها و بحران های مشترک،
رو در روی یک دشمن : شیطان و حزب او قرار داریم.
ما همه در ویژگیهای انسانی و حقوق بشری برابریم و خانواده جهانی ما نیاز به سلامتی وامنیت دارد.
بشر در حوزه های علوم و تکنولوژی به پیشرفتهای بزرگی دست یافته است: نفوذ در اقطار آسمان و در اعماق زمین و اقیانوسها،استیلاء بر انواع بیماریها، نانو تکنولوژی ، بیوتکنولوژی ، کشفیات جدید، انرژی هسته ای و غیره همه آسایش را برای بشریت به ارمغان آورده اند. اما هنوز بشر به آرامشی که سنگ زیرین یک زندگی سعاتمندانه است دست نیافته است.

Global disasters.jpg

همه ما از حوادثی رنج می بریم که موفقیت، سلامتی و امنیت ما را در معرض خطر قرار می دهند. برخی از حوادث، ناشی از فرایندهای طبیعی مانند زلزله، سونامی ، طوفان، سیل و برخی دیگر ناشی از گرایش های بی حد و حصر، زیاده طلبی ها و رقابتهای ناسالم ، ترس از انواع بلایا و حوادث ناگوار و مرگ ، ظلم و جور هیأتهای حاکمه بر بندگان خدا و ظلم و جور بعضی از مردم بر بعضی دیگر، سیاست های غیر منطقی، مدیریتهای سوء و خائن، پراکندگی ملتها و آسیبهای اجتماعی از جمله مافیا،اختلاس، تروریسم، فقر، قتل ، خودکشی، طلاق ، اعتیاد، فحشاء و غیره است. با توجه به آمارهای سازمان ملل متحد، شمارانحرافهای اجتماعی روبه افزایش است چنانکه کیفیت آنها نیز میل به پیچیدگی دارد. این آسیبها، موجب هرج و مرج اجتماعی و مانع سامان یافتن زندگی مردم و زیست آزادانه و آگاهانه آنها است.. پس چه باید کرد؟


Bal 2.gifراه حل چیست؟

Solution03.jpg

اسلام به گونه ای که اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام بیان فرموده اند و آلوده به هواهای نفسانی و بازیهای سیاسی نشده است، تنهاراه حل و مسیر برون رفت از این طوفان ویرانگر فساد و ظلم و جور حاكم است.
مکتب اهل بیت علیهم السلام با آموزه های اخلاقی خود صبر و بردباری در برابر ناملایمات و مصیبت ها را در شخصیت پیروان خود نهادینه می کند و آتش گرایش های نامعقول فزون طلبی را در انسان فرو می نشاند و او را از رذایل نفسانی تزکیه می کند بلایا را زمینه ای برای تعالی و شکوفایی استعدادهای نهفته بشر و مرگ را دروازه ای به سوی سعادت جاویدان می داند و خدا را به عنوان پناهگاهی امن و تکیه گاهی محکم فرا روی ما قرار می دهد و با وعده و وعیدهای حق، همه انسانها و به ویژه حاکمان ستمگر و زمامداران خودسر را از زیر پا نهادن کرامت و حقوق انسانهابر حذر می دارد و با قوانین و مقررات بازدارنده و وادارنده و ابزارهای باوراننده همه را به نظم ، تقوی ، همدلی ، نوعدوستی ،عدل و احسان می خواند: فمن یعمل مثقال ذره خیرا یره و من عمل مثقال ذره شرا یره.
در این مکتب، هدف از خلقت جن و انس عبادت پروردگار سبحان است. در واقع اسلام عهد فطرت و بند عشق الهی درژرفای قلبهای بنی آدم (ع) ودینی جهانی و جاودانی است. موازینی كه این دین در قالب اصول عقید، اخلاق، حقوق، اقتصاد، سیاست و حكومت و... ارائه نموده است ، همه شوون زندگی فردی و جمعی، مادی و معنوی، دنیوی و اخروی انسان را تاانقراض عالم در بر می گیرد.

Leyotfeoo.JPG


مکتب اهل بیت علیهم السلام همه انسانها را بندگان یك خدا و فرزندان یك پدر و مادر و رودروی یك دشمن مشترك می شناسد و در پی تأسیس یك جامعه جهانی بدون مرز با مشاركت همه آحاد بشر در قالب یك نظام ارزشی پیشرفته و الاهی براساس گرایش های فطری حق جویی، عدالت خواهی، آزادگی و توحید است.

مکتب اهل بیت علیهم السلام با حالت اشخاص تندخو و متحجر و وضعیت جوامع محدود و مرزبندی شده و ملت ها و دولت های پراكنده و متخاصم كه فقط به منافع ملی خویش بیندیشند، موافق نیست و با شیوه های گوناگون همه مردم را به وحدت ، محبت ، صلح ، تعاون و احترام متقابل و درنهایت تشكیل یك خانواده جهانی در سایه مقررات الهی ترغیب می نماید.

لذا هیچیك از مرزبندیها و تقسیمات نفسانی، نژادی، تاریخی، جغرافیایی واجتماعی ساخته و پرداخته شیاطین جنی و انسی در مکتب اهل بیت علیهم السلام معتبر نیست. بر اساس جامعه شناسی مکتب اهل بیت علیهم السلام، چون اشخاص نوع انسان دربقای شخص و نوع به یكدیگر نیازمندند و وصول آنها به كمال بدون بقاء ممتنع است، بنابراین در وصول به كمال به یكدیگر محتاجند. از اینروی كمال هر شخصی مشروط و موقوف به دیگر اشخاص نوع انسان می باشد. لذا بر هر انسانی لازم است كه با همنوعان خود بر وجه تعاون معاشرت كند. در غیراینصورت از قاعده عدالت منحرف و به صفت جور متصف می گردد.

از دیدگاه مکتب اهل بیت علیهم السلام جای هیچ شك و شبهه ای نیست كه دورانی خواهد آمد كه در آن بشریت در زیرلوای یك فرهنگ و نظام ارزشی الهی، خانواده ای واحد را تشكیل خواهند داد. ما محبان اهل بیت این دوران را همان زمان ظهور حضرت ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف می دانیم و همچنان در انتظار حكومت عادله و جهانی آن سرور بسر می بریم.

انتظار فرج قائم آل محمد(عج) متضمن اقراربه وجود و حیات و ظهور آن بزرگوار و عدم شك در باره ایشان و پذیرفتن غیبت و تحمل فراق آن عزیز و عدم اعتراض به پنهان بودن آن محبوب و صبر بر بلایا می باشد. از جمله وظایف شیعه جهاد با نفس ، امر به معروف و نهی از منكر , تقیه ، مهاجرت و جهاد با كفار و مشركین و منافقین وزورمداران خودسراست و از یكی از طرق اجتهاد، تقلید، و احتیاط معلوم می گرددو نقطه عطف همه آنها، شناختن اسلام و شناساندن پیام رهایی بخش آن به مردم مستعد جهان و عمل به مفاد و احكام آن و ایجاد زمینه برای مشاركت همه انسانها در تشكیل یك جامعه جهانی واحد به سرپرستی حجت خدا و ولی عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف است.

امروز به علت فقدان نبی صلی الله علیه و آله و سلم و غیبت ولی علیه السلام ، قلت عدد افراد لایق برای این كار بزرگ، كثرت دشمنان، پشت كردن زمانه برما و شدت فتنه ها ، انجام وظائف دوران انتظار بصورت فردی، محدود و پراكنده چندان اثر بخش نیست و مستلزم كوشش هایی سازمان یافته و تشكیلاتی و منسجم است.


Bal 2.gifاسلام چیست؟

Islam02.jpg

دين در اصطلاح قرآن همان روش زندگى است كه انسان گريزى از آن ندارد و فرقى كه ميان دين و يك قانون اجتماعى مى‏ توان يافت اين است كه دين از ناحيه خداى متعال است و قانون اجتماعى مولود افكار مردم و به عبارت ديگر دين ميان باورها و عواطف و اعمال انسانها و تعامل اجتماعى آنها و پرستش خداى متعال و فرمانبردارى از وى و کیفر و پاداش اخروی متناسب، پيوند مى‏ دهد، ولى در قانون اجتماعى اهتمامى به اين پيوستگى نيست.واژه "اسلام" مصدر باب افعال از "س ل م" به معنای صحت، صلح، عافیت و دوری از هر گونه عیب، نقص و فساد است و در باب افعال به معنای "پرستش خردمندانه و عاشقانه آفریدگار عالم و رضایت به مقدرات و مقررات او به عنوان حکیم مطلق است. قرآن کریم نیز, واژه اسلام را در این معنای وسیع، بکاربرده و می فرماید: أَ فَغَيْرَ دينِ اللَّهِ يَبْغُونَ وَ لَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِي السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ طَوْعاً وَ كَرْهاً وَ إِلَيْهِ يُرْجَعُون‏ (آل عمران 83) تمام موجوداتی که در آسمان و زمین هستند، خواسته یا ناخواسته در برابر فرمان خدا تسلیم اند. بدین لحاظ ، پروردگار منان انسان را بر فطرت یکتاپرستی خلق فرموده است و هماهنگی و همگامی او با نظام خلقت را از او می طلبد: فَأَقِمْ وَجْهَكَ لِلدِّينِ حَنيفاً فِطْرَتَ اللَّهِ الَّتي‏ فَطَرَ النَّاسَ عَلَيْها لا تَبْديلَ لِخَلْقِ اللَّهِ ذلِكَ الدِّينُ الْقَيِّمُ وَ لكِنَّ أَكْثَرَ النَّاسِ لا يَعْلَمُون‏ ( الروم - 30).اسلام نحوه ی سازگاری ، هماهنگی و همگامی با نظام خلقت را برای آحاد و جوامع انسانی تبیین می کند.

اسلام دارای اصول و فروعی است که در این سامانه، از منظر اهل بیت علیهم السلام، به طور مبسوط و تخصصی مطرح و تشریح می شوند. حق این است که چون این شریعت الاهی با «امامت» یعنى تعیین مولانا امیرالمومنین علی علیه السلام و فرزندان معصوم آن بزرگوار به عنوان امام در غدیر خم به دست رسول خدا(ص) به اکمال و اتمام رسیده است، انکار خلافت بلا فصل و امامت آن حضرت و سایر ائمه هدی علیهم صلوات الله، به معنی «عدم تسلیم محض» در برابر امر پروردگارمنان است. پس کسی که از روی آگاهی و عمد مرتکب چنین انکاری شود، اسلام حقیقی را نپذیرفته است و در تبعیت از شریعت، راه تبعیض - یعنى اعتقاد یا عمل به بعض و رها کردن بعض دیگر - را پیشه نموده است. شکى نیست که «قرآن و عترت» دو امانت گران بهایند که پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله، ما را به تمسک به آن دو، تا روز قیامت سفارش فرموده است. چراکه حدیث معروف ثقلین بین همه ی مسلمین متواتر است. پس اسلام بدون اعتقاد به امامت ائمه هدی علیهم صلوات الله به عنوان حجج الاهی، اسلام واقعى نیست و مرضىّ حق تعالی نخواهد بود.Bal 2.gifحضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم، پیام آور خدا

Muhammad03.jpg

پیامبر اعظم صلى الله عليه و آله و سلم طبق مدارك تاريخى قطعى در محيطى پرورش يافته بود. كه پست‏ ترين محيط زندگى و كانون جهالت و فساد و رذائل اخلاقى بود. در چنين محيطى بى آنكه از آموزش و پرورش علمى خوبی برخوردار شود، دوران كودكى و جوانى خود را گذرانيده بود.
آن حضرت اگرچه هرگز بت نپرستيد و با شيوه ‏هاى خلاف انسانيت آلوده نگشت، ولى در ميان چنان مردمى بود و به هيچ وجه زندگى عادى وى چنان آينده پرغوغائى را نشان نمى‏ داد و به راستى از يتيمى تهيدست و درس ناخوانده و چشم و گوش بسته، باور كردنى نبود.
پيدايش چنين شخصيتى در چنان اوضاع و شرائط نا هنجاری، جز خرق عادت و اعجاز نبوده و بجز تأييد خاص خدائى سببى نداشته است.
از اينروى خداى متعال در كلام خود بارها از امى بودن و يتيمى و تهيدستى پيشين آن حضرت ياد مى‏ كند و شخصيتى را كه به وى عطا فرموده يك معجزه آسمانى شمرده با آن به حقانيت دعوتش احتجاج مى‏ كند چنانچه مى‏ فرمايد:

الم يجدك يتيماً فآوى و وجدك ضالاً فهدى و وجدك عائلاً فاغنى.
مگر يتيمى نبودى كه خدايت جا و پناه داد؟ و نيازمندى نبودى كه خدايت بى نياز كرد؟ و گمنامى نبودى كه خدايت نام و نشان بخشيد. و نيز مى‏ فرمايد:

و ما كنت تتلو من قبله من كتاب و لا تخلطه بيمينك.
تو پيش از پيامبرى و نزول قرآن به خواندن و نوشتن آشنا نبودى.
و باز مى‏ فرمايد:

و ان كنتم فى ريب مما نزلنا على عبد نافأتوا بسوره من مثله.
و اگر در آنچه بر بنده خود، محمد كه در محيط نادانى و فساد بزرگ شده و تعليم و تربيت نديده، فرستاديم شك داريد سوره‏ اى مانند یکی از سوره های قرآن بياوريد.
پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله و سلم روزگارى را در چنان محیط نامساعدی گذراند تا شبى از شبها كه با همان آرامش ضمير و ذهن خالى مشغول عبادت بود به طور ناگهانى شخصيت ديگرى يافت.
شخصيت درونى خاموش وى به يك شخصيت آسمانى تبديل شد. تارو پودافكار و عقاید هزاران ساله جوامع بشرى را خرافى دانست و روش و آئين جهانيان را باواقع‏بينى خود، ظالمانه و ستمكارانه ديد.
گذشته و آينده جهان را به هم پيوند داد. راه سعادت بشر را مشخص کرد و گویا چشم و گوش آن حضرت عوض شد. جز حق و حقيقت نديد و نشنيد و زبانش به سخن خدایى و گفتار آسمانى و حكمت و موعظت باز شد و روحيه درونى كه در محيط ناچيز سوداگرى و داد و ستد، سرگرم اصلاح كارهاى روزمره بود، پر و بال گشودو درصدد اصلاح وضع مردم جهان و واژگون ساختن سازمان ظلم و ظلمت بشر برآمد. براى احياء حق و حقيقت يكه و تنها قيام نمود و آن همه نيروهاى جهانى درهم تنیده و دهشتناك مخالف را به هيچ شمرد. در باره ی معارف الهيه سخن گفت و همه حقايق هستى رااز يگانگى آفريدگار جهان استنتاج كرد.
اخلاق عاليه انسانى را به بهترين وجهى تشريح فرمود و زمینه ها و پیامدهای آنها را كشف و روشن ساخت و خودش به آنچه بيان مى ‏كرد پيش از هر كس معتقد بود و به هر چه ترغيب مى‏ نمود، ابتدا خود عمل مى ‏كرد.
شرايع و احكامى آورد كه مشتمل بر عبادت هایی است كه با زيباترين صورت، مقام خضوع و بندگى را در برابر عظمت و كبريایى خداى يگانه را نشان مى ‏دهند.
او قوانين حقوقى و جزائى پیشرفته ای را به ارمغان آورد كه به همه مسائل مورد نياز جامعه بشرى پاسخ كافى مى ‏دهند. قوانينى كه با همديگر ارتباط كامل دارد و بر اساس اصل توحيد و صیانت از کرامت انسانها و احترام به حقوق بشر و اخلاق عاليه انسانى استوارند.
مجموعه قوانينى كه آن حضرت به بشریت ابلاغ فرمود چنان وسيع و پردامنه مى ‏باشد كه به همه مسائل زندگى فردى و اجتماعى انسان و نيازمندى‏ هاى گوناگونی كه با گذشت زمان پيش مى ‏آيند، پاسخی مثبت و راه حلی مشخص می دهند. دین او دینی جهانى و جاویدان است يعنى مى‏ تواند پاسخگوی نيازمندى ‏هاى دنيوى و اخروى همه جامعه ‏هاى بشرى، براى هميشه تاریخ تا انقراض عالم باشد و سعادت بشریت در گرو پذیرش این حقیقت است. بی شک انسانهای اندیشمند، پس از بررسى های موشکافانه در زوایای آفرينش و پيش بينى آينده جهان، به این حقیقت بزرگ خواهند رسید.

اما جهان ما جهان حرکت و پویایی است. جوامع بشری مانند ساير اجزاء جهان ، محكوم ناموس تغير و تبدل مى‏ باشند. اختلاف فاحشی كه در ساختار شخصیت افراد، دیده می شود، زمینه هایی بوجود آورده كه در اثر آن نفوس مردم در تندى و كندى فهم و ادراك و نگهدارى و فراموشى افكار و باور ها و ارزشها متمایز می باشند.
از اين رو عقائد و همچنين رسوم و مقرراتى كه در ميان جمعيتى حكومت مى‏ كند اگر ريشه ثابت و نگهبانان با ايمان و قابل اعتمادى نداشته باشند در مدت کوتاهی در معرض تغيير و تحريف قرار گرفته از ميان خواهند رفت.

Thaqalayn05.jpg

در راستای پيشگيرى از اين خطر بزرگ، پيامبر خدا صلى الله عليه و آله و سلم براى دين جهانى و جاویدان خود مدركى پاى برجا و نگهبانانی صلاحيت دار معرفى فرمود و كتاب خدا و اهل بيت كرام خود علیهم صلوات الله را به عنوان دو مرجع استوار و دو امانت گرانبها، فراروی مردم قرارداد.چنانكه عامه و خاصه بنحو تواتر نقل كرده‏ اند كه پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله و سلم بارها فرموده: من از میان شما خواهم رفت. پس از خود دو شیء گرانقدر كتاب خدا و عترت یعنی اهل بيت (ع) خود را به عنوان راهنما ، در ميان شما مى‏ گذارم. اينها هرگز از هم جدا نمى ‏شوند تا سر حوض کوثر بر من وارد شوند و تا زمانی که به این دو متمسک شوید گمراه نخواهید شد. افسوس که امت حق این دو امانت را ادا نکردند و راه ضلالت و گمراهی در پیش گرفتند. با تجلیل ظواهر قرآن ، حقایق آن را تحریف نمودند و با عترت طاهره کردند آنچه کردند و شد آنچه شد.


Bal 2.gifقرآن کریم کلام خداوند سبحان

Quraan.jpg

قرآن كريم كتابى است آسمانى كه اساس آئين جهانى و جاویدان اسلام است و كليات معارف اسلام در آن با بيانى جذاب ذكر شده است و از اين نظر ارزش آن مساوى با ارزش دين خدا است و دين كه سعادت واقعى و نيكبختى حقيقى بشر بسته به آن است از هر چيز پرارزشتر و مهمتر و بالاتر است بلكه هيچ چيز در ارزش قابل سنجش با آن نيست. گذشته از اين قرآن كريم سخن خدا و معجزه باقيه پيغمبر اكرم صلى الله عليه و آله و سلم مى‏ باشد. بزرگترين پشتوانه‏ اى كه پيامبر اعظم صلی الله علیه و آله آنرا به عنوان سند نبوت خود معرفى فرمود و براى اصول و فروع ، مصدر و مدرك و به عبارت ديگر تكيه گاه همه معارف دین قرارداد، كتاب آسمانى قرآن بود.
قرآن كريم كلام خداى متعال است كه از مصدر عزت و مقام كبريا و عظمت به پيامبر صلى الله عليه و آله و سلم وحی شده و به وسيله آن راه سعادت را به انسانهانشان داده است.
قرآن كريم معجزه پيامبر اعظم صلى الله عليه و آله و سلم و حجت و مدركى است كه خصم را از هر جهت عاجز و زبون مى ‏كند و راه هر گونه عذر و اعتراض و مناقشه و معارضه ای را بر او مى‏ بندد و مقاصد خود را به روشن ترين وجه اثبات مى‏ نماید.
قرآن كريم در ميان مقاصد خود بى آنكه مردم را به تقليد كوركورانه دعوت کند با ايشان با زبان عادى و منطق خدادادى خودشان سخن مى‏ گويد و مطالبی را كه انسان خواه ناخواه با فطرت خود درك مى ‏كند، یادآور می شود تا جایی كه انسان نمى‏ تواند از پذيرفتن آنها شانه خالى نمايد و از اعتراف به آنها سر باز زند.
خداى متعال مى‏ فرمايد:انه لقول فصل و ما هو بالهزل.سوره طارق آيه 14 :
قرآن كريم سخنى است كه جدا كننده حق از باطل است. كلامى نيست كه بيهوده و سرسرى گفته شده باشد.
مطلبى را كه بيان مى ‏كند تا آنجا كه شعاع دلالتش پيش مى‏ رود براى هميشه نسبت به همه كس زنده و پاينده است. مانند سخنان معمولى مردم نیست كه از جهاتی چند كه فهم و تفكر مى‏ تواند احاطه یابد، آگاه و از بقيه جهات غفلت و اهمال نماید. بلكه كلام خدائى است كه به هر پيدا و نهان محيط و از هر مصلحت و مفسده ای آگاه است.
از اينرو بر هر فرد مسلمان لازم است كه چشم واقع بينى خود را بگشايد و پيوسته متذكر اين دو آيه شريفه باشد. كلام خدا را زنده و پاينده تلقى نمايد، و به آنچه ديگران فهميده و گفته ‏اند قناعت نورزد و دروازه تفكر آزاد را كه يگانه سرمايه اختصاصى انسان است و قرآن كريم بر بهره گیری از آن تاكيد مى‏ نمايد، به روى خود نبندد.
خداوند متعال مى ‏فرمايد:و لا يكونوا كالذين اوتوا الكتاب من قبل فطال عليهم الامد فقست قلوبهم.
مسلمانان مانند اهل كتاب نباشند كه به آنان كتاب داده شد و در اثر طول مدت (فاصله میان انبیاء)دلهايشان سخت شده، معارف الهى را نپذيرفتند.
قرآن كريم از مردم مى‏ خواهد كه به فطرت خود مراجعه كرده حق را بپذيرند يعنى اولا خود را براى قبول بى قيد و شرط حق آماده سازند و آنچه را كه ديدند حق است و خير و نفع دنيا و آخرتشان در آن است بى اينكه به وسوسه‏ هاى شيطان و نداى هوى و هوس گوش دهند قبول نمايند و پس از آن معارف الاهی را به شعور زنده خود عرضه دارند. اگر ديدند حق است و مصلحت و آسودگى واقعى آنها در پذيرفتن و بكار بستن آن معارف است تسليم شوند. در اين صورت سبک زندگى انسان و آئينى كه در جامعه بشرى معمول مى ‏شود، مقررات و دستورهائى خواهد بود كه انسان با خواست غريزى و تمايل فطرى خود آنها را مى‏ طلبد، روشى كه همه اجزاء و مواد آن با ساختمان ويژه انسانى توافق كامل دارد و از تضاد و تناقض به كلى دور است. نه روش متضادى كه در جائى از معنويات سرچشمه گيرد و درجائى از ماديات و در موردى موافق با عقل سليم، و در موردى تابع هوى و هوس.

The media player is loading...

خداى متعال در وصف قرآن كريم مى ‏فرمايد:يهدى الى الحق و الى طريق مستقيم.
قرآن كريم راهنمائى مى‏ كند به سوى مطلق حق، و راهنمائى مى‏ كند به سوى روشى كه از هر گونه تضاد و تناقض دور است.
و باز مى ‏فرمايد:ان هذا القرآن يهدى للتى هى اقوم.
به درستى اين قرآن به سوى دين و آئينى رهنمائى مى‏ كند كه در اداره و رهبرى زندگى انسان از ساير روشها و آئين ها تواناتر و استواری بيشترى برخوردار است.
در آيه ديگر سبب اين توانائى اسلام را همان مطابقت اسلام با آفرينش انسان معرفى مى‏ كند، زيرا پر روشن است كه راهى كه خواسته ‏هاى فطرى و نيازمندى ‏هاى حقیقی انسان را پاسخ مى‏ دهد، به بهترين وجه انسان را كامياب و خوشبخت خواهد ساخت:فأقم وجهك للدين حنيفاً فطره الله التى فطر الناس عليها لا تبديل لخلق الله ذلك الدين القيم.
با رعايت ميانه‏ روى، براى پذيرفتن دين استوار باش. دينى كه با آفرينش مخصوص انسان كه هرگز قابل تغيير و تبديل نيست، توافق كامل دارد، چنين دينى است كه مى‏ تواند جامعه انسانى را اداره نمايد و به سر منزل سعادت برساند.
و باز مى ‏فرمايد:كتاب انزلناه اليك لتخرج الناس من الظلمات الى النور.
كتابى است كه به تو نازل كرديم كه مردم رااز تاريكی ها به سوى روشنائى بيرون آورى.


Bal 2.gifاهل بیت علیهم السلام

Ahlulbayt03.png

از جمله تعالیم خالص پیامبر خدا حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم این است كه پروردگار متعال ، هر آفريده‏ اى از آفريده‏ هاى خود را به سوى هدفی معين هدايت می نمايد مثلا درخت ميوه را به سوى رشد و نمو و شكوفه زدن و ميوه دادن رهبرى مى‏ کند و مسير زندگى آن غير از مسير يك پرنده است. همچنين يك پرنده نيز راه ويژه خود را مى ‏پيمايد و هدف مخصوص خود را تعقيب مى‏ كند نه راه و هدف يك درخت را. بهمين ترتيب هر آفريده ‏اى جز رسيدن به کمال خاص خود و پيمودن راه مناسب آن به چيز ديگر راه نمی یابد. معلوم است كه انسان نيز يكى از آفريده‏ هاى خدا و مشمول همين قانون عمومی هدايت مى ‏باشد.
چون سعادت جاویدان انسان با طبیعت و مابه الامتیاز او از سایر موجودات تناسب دارد، لذا کمال او فقط و فقط از راه معرفت نسبت به خدا و انبیاء الاهی و اوصیاء آنها و اختيار کاملترین شریعت الاهی، حاصل می گردد. هدايت الهى ،از راه دعوت و تبليغ و فرستادن دين به وسيله پيامبران بايد انجام گيرد تا انسان را حجتى بر خداى متعال نباشد چنانكه آيه شريفه می فرماید: رسلا مبشرين و منذرين لئلايكون للناس على الله حجه بعد الرسل. همان دليلى كه فرستادن پيامبران و برقرار ساختن دعوت دينى را ايجاب مى ‏كرد عيناً اقتضا مى‏ كند كه پس از درگذشت پيامبر (ص) كه با عصمت خود نگهبان دين و رهبر مردم بود، بايد خداى متعال كسانی را كه در اوصاف كمالى (به غير از وحى و نبوت) مانند او باشد به جاى وى بگمارد كه معارف و شرايع دين را دست نخورده نگهبانى كنند و مردم را رهبرى نمايند و گرنه برنامه هدايت عمومى بهم مى‏ خورد و حجت مردم بر خدا تمام مى‏ شود.

ائمه هدی علیهم السلام دارای ویژگی های برجسته ای بوده اند که تنها در برگزیدگان خدا ظهور دارد. برخی از آنها عبارتند از: علم لدنی، مقام عصمت، ولایت تکوینیه، ولایت تشریعیه، علو جوهری، تعیین از جانب خدا به عنوان امام ، الگو و اسوه ی مردم ، زمامدار امور عباد و بلاد الاهی در امور دین و دنیای مردم، هادی به امر ، شفیع خلق، حافظ، مفسر و مبلغ رسالات الاهی و ....

چنانكه عقل بواسطه خطا و لغزشى كه دارد نمى‏ تواند مردم را از پيامبران خدا بى نياز نمايد همچنين وجود علماء دين در ميان امت و تبليغات دينى آنهانیز مردم را از امام مستغنى نمى‏ كند. زيرا چنانكه روشن شد بحث در اين نيست كه مردم از دين پيروى مى‏ كنند يا نمى‏ كنند بلكه سخن در اين است كه دين خدا بايد دست نخورده و بى اينكه تغيير و تبديل پذيرد يا از ميان برود به مردم برسد.
پر واضح است علماء امت هر چند صالح و باتقوى هم باشند از خطا و معصيت مصون و معصوم نيستند و تباه شدن يا تغيير يافتن برخى از معارف و قوانين دينى از ناحيه آنان اگر چه غير عمدى هم باشد، محال نيست. بهترين شاهد اين مدعا وجود مذاهب گوناگون و اختلافاتى است كه در بین فرق مسلمین بوجود آمده است.
پس در هر حال وجود امامى لازم است كه معارف و قوانين حقيقى دين خدا پيش او محفوظ بماند و هر وقت مردم استعداد پيدا كردند بتوانند ازراهنمائى وى استفاده نمايند.
از بيان گذشته روشن مى ‏شود كه امام نيز مانند پيامبر بايد از خطا و معصيت مصون باشد زيرا در غير اين صورت دعوت دينى ناقص مى ‏ماند و هدايت الهى اثر خود را از دست مى‏ دهد.

امام بايد داراى فضائل اخلاقى مانند شجاعت و شهامت و عفت و سخاوت و عدالت باشد زيرا كسی كه از معصيت مصون است به همه قوانين دينى عامل خواهد بود و اخلاق پسنديده از لوازم دين است.
امام بايد در فضائل اخلاقى نسبت بهمه مردم برترى داشته باشد زيرا معنى ندارد كسى ببالاتر و برتر از خود پيشوائى نمايد و البته عدل الهى منافى آنست.
چون امام حامل و دين و پيشواى جهانيان است لازم است بهمه مسائلى كه درد دينا و آخرت مورد نياز مردم، و سعادت انسان وابسته به آن است علم داشته باشد زيرا پيشوائى جاهل عقلا جايز نيست و از نظر هدايت عمومى الهى معنى ندارد.

اائمه هدى كه پس از پيغمبر اكرم (صلى الله عليه و آله و سلم) جانشينان آنحضرت و پيشوايان دين و دنياى مردمند دوازده تن مى‏ باشند. در اين باره شيعه و سنى روايات بسيارى از پيغمبر نقل كرده‏ اند؛ به علاوه هر يك از ائمه هدی علیهم صلوات الله را امام پيش از او تعيين فرموده است.


Bal 2.gifکدامین اسلام؟ حیاتبخش یا مرگبار

AliBAB0.png
Yaktoboon.png

آب رودخانه از سراب تا پایاب از مسیری طولانی و پر پیچ و خم عبور می کند. در طول مسیر، از زمین هایی با بافتهای گوناگون می گذرد و آبرفت هایی را به همراه می آورد. پساب های کشاورزی و صنعتی ، روستایی و شهری بر آن افزوده می شوند و آب را آلوده می کنند به طوری که آبی که اصولا مایه حیات است، بدل به مایعی مرگبار می گردد.

رودخانه ی اسلام در بستر یک هزار و پانصد ساله ی زمان، به سرزمین های مختلفی پا نهاده است. معارف این دین حیاتبخش ، فرهنگ ها و محیطهای اجتماعی بی شماری را تجربه کرده است. نظام نابخردانه خلافت و حاکمان جور، آموزه های فراوانی از آن را دگرگون یا حذف و به کناری گذاشته اند و آلاینده هایی از هوس و دنیاطلبی و تزویر و سیاست بر آن افزوده شده است. بدین لحاظ بیشتر ادعاهای که دیروز و امروز تحت لوای اسلام وجود داشته است ، پوچ و بیهوده بوده است. اسلام آمد تا عدل و احسان را در جوامع انسانی بسط دهد. اسلام آمد نه از برای اینکه از حقوق خدا دفاع کند ، بلکه آمد تا پاسدار کرامت انسان و حقوق بشر باشد.

اما مخالفین ، منحرفین ، بدعتگذاران وهیأتهای حاکمه از اسلام پلی برای مقاصد شوم و پوششی حیله گرانه برای توجیه جنایات ننگین خود و ابزاری برای فریب توده های مردم ساختند. حلال های خدارا حرام و حرام های خدارا حلال کردند. بدعت ها همچون علفهای هرز و آفتی بزرگ کیان اسلام را تهدید می کرد. کمتر اصل و فرعی وجود داشته است که در گذر زمان مورد سوء استفاده اهل سیاست و حاکمان جور واقع نشود. بیشترین سفسطه ها و مغلطه ها در این زمینه و به توسط روحانیان رسمی و مفسران و محدثان وابسته به جباران و عالم نمایان دین فروش اتفاق افتاده است.


WaterSpring.jpg
اين رویه روز به روز توسعه يافت تا جایی كه سازمانهایی كه تابع حكومتهای به اصطلاح اسلامى بودند ، در خود هيچ گونه مسؤوليتى نسبت به رعايت و اجرای قوانين الاهی احساس نمی كردند. پلیدترین موجودات نظام خلقت در دیدگان پروردگار متعال و اهل بیت علیهم السلام و پیروان ایشان کسانی بوده اند که به نام خدا و به نام دین خدا بر خلق خدا ستم روا داشته و کرامت و حقوق انسانی آنها را زیر پا لگد مال نموده اند. از این رو ما معتقدیم باید آب را از سرچشمه گرفت و خالص اسلام و زلال معارف الاهی و آموزه های رهایی بخش نبی مکرم صلی الله علیه و آله و سلم را از مکتب اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام اخذ نمود.


Ahlulbayt01.png
اگر کوشش های ائمه هدی علیهم صلوات الله به عنوان حافظان خالص دین خدا نبود، از حقیقت اسلام هیچ چیز باقی نمی ماند. در واقع ریشه اصلی مخالفت ائمه هدی علیهم صلوات الله با حکومتهای به اصطلاح اسلامی معاصرشان همین بود. اهلبيت عليهم السلام التزام به احکام الاهی و اقتدا به سيره ی رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم را براى همه ی آحاد امت اسلامى واجب مى ‏دانستند و حتی حكومتهای به اصطلاح اسلامى را مؤظف به رعايت و حفظ و اجرای احكام آسمانى اسلام مى ‏ديدند. ولى آن حكومتها، چنانكه از عملکرد منافقانه و شوم آنها آشکار است ، پايبند رعايت كامل احكام اسلام و متابعت از سيره ی رسول خدا صلى الله عليه و آله و سلم نبودند. بلکه به تدريج به تغيير قوانين الاهی پرداختند و گاهى به نام رعايت خواسته های مردم و گاهى به عنوان مصلحت و حفظ موقعيت حكومت و سياست دولت، از عمل به احكام دينى و اجرای قوانين و مقررات الاهی سر باز می زدند. در نتیجه کردند آنچه کردند و شد آنچه شد.

Bal 2.gifرهایی بخش بزرگ عجل الله تعالی فرجه

Baghyat.jpg
با توجه به مطالب پیش گفته ، دستگاه خلافت عباسی در زمان امام حسن عسكرى عليه السلام تصميم قطعی گرفته بود تا از هر راهى و به هر وسيله ‏اى جانشين آن حضرت را از بين ببرد و بدين وسيله به سلسله امامت و در نتيجه به مذهب حق خاتمه دهد.

يُريدُونَ لِيُطْفِؤُا نُورَ اللَّهِ بِأَفْواهِهِمْ وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكافِرُونَ (الصف - 8).

از اين روى تولد امام عصر ارواحنا لتراب مقدمه الفداء پوشيده بود و تا سن شش سالگى كه پدر بزرگوارشان به شهادت رسیدند ، از انظار عامه پنهان بودند و بجز عده اى از خواص اصحاب ، كسى آن حضرت را نمى‏ ديد.


پس از شهادت پدر، آن حضرت به امر خدا غيبت صغرى اختيار فرمودند و توسط چهار نائب خاص كه يكى پس از ديگرى به شرف نيابت نائل آمدند، به سؤالات مردم جواب مى‏ دادند و مشكلات ايشان را حل مى ‏كردند.

پس از دوران غیبت صغری، دوران غيبت كبراى آن بزرگوار آغاز شد و این دوران تا زمانی كه به امر خدا ظهور کند و زمين را از عدل و داد پر كند ، پس از آنكه با جور و ستم پر شده است، ادامه خواهد یافت. به يملأ الله الأرض قسطا و عدلا بعد ما ملئت ظلما و جورا. روايات زيادى از پيغمبر اكرم و ائمه عليهم السلام در خصوص آن حضرت و كيفيت غيبت و ظهورایشان وارد شده است. همچنين جمع كثيرى از بزرگان شيعه در زمان حيات پدر بزرگوارش به خدمت آن حضرت رسيده اند و جمال بيمثالش را مشاهده نموده‏ اند و از پدر بزرگوارش مژده امامت آن حضرت را دريافت داشته‏ اند.

Bal 2.gifدانش پژوهان مکتب اهل بیت علیهم السلام

IslamicCountries.jpg

امروز از هر ده نفر یک نفر دانش پژوه مکتب اهل بیت علیهم السلام است. این عزیزان در سرتاسر این کره ی خاکی پراکنده اند و نیاز به پشتیبانی و آموزش دارند. به علاوه با تشكيل دهکده ی جهانی و و دسترسی آسان به ابزارهای اطلاع رسانی ، انسانهای کنجکاو و پژوهشگر بی شماری در پی کشف راه حلی برای مشکلات کلان بشریت هستند و آنرا در منابع وحیانی جست و جو می کنند. لذا با ولع به دنبال منبع موثقی می گردند تا به دور از شائبه های گوناگون ، حقیقت دین خدا و مکتب اهل بیت علیهم السلام را برای آنها به نحو تفصیلی و تخصصی بیان نماید. سامانه فراگیری معارف اهل بیت علیهم السلام به دنبال رساندن پیام حق و آموزش کارآمد و یاری رساندن به آنهااست.


Bal 2.gifوظایف ما

Mission01.jpg

باتوجه به مفاد وظیفه انتظاردرمكتب اهل بیت علیهم السلام و ضرورت كشف و احیاء و سازماندهی منابع شكفته و نهفته بشریت جهت اعلای كلمه توحید و تحقق آرمانهای والای مكتب توحید و استقرارحكومت عادله جهانی اسلام به امامت حضرت بقية الله الاعظم مهدی موعود ارواحنا لتراب مقدمه الفداء اهم اهداف مکتب عبارتند از:

  • آشناساختن مردم جهان با زیبایی ها وبرتری های مكتب اهل بيت عليهم السلام
  • هوشیارساختن مردم نسبت به منابع نهفته ی خویش
  • تلاش برای احیاء ، تربیت و سازماندهی آنها
  • ارائه الگوهایی جامع نگر و آینده ساز
  • تحلیل های سیستمی و دور نگراز جریانهای جاری در بین مسلمین
  • كمك به مردم جهت بررسیهای مستمرو توجه بیشتر به رسالت و آرمانهای والای رسول اعظم و ائمه هدی علیهم صلوات الله و وظایف خویش
  • تحلیل واقعیت های محیطی و فرصت های تاریخی و امكانهای موجود و زمینه های مساعد بهسازی و تلفیق عناصر مذكور جهت دستیابی به عملی ترین اهداف و خط مشی های بلندمدت و برخوردهای حساب شده و واقع بینانه با مشكلات پیروان اهل بیت علیهم السلام است
  • مساعدت در جهت شناخت و ترویج مکتب اهل بیت علیهم السلام

  • تلاش برای عملی ساختن آرمانهای والای مکتب اهل بیت علیهم السلام: دعوت به یکتا پرستی و اجتناب از شرک به مراتب آن، اقامه قسط و عدل، تزکیه نفوس از رذایل اخلاقی، تعلیم کتاب و حکمت، دفاع از حریم دین خدا

  • دعا برای فرج و ظهور حضرت بقية الله الأعظم ارواحنا لتراب مقدمه الفداء و رهایی بشریت از چنگال کفار ، مشرکین و منافقین ستمگری که باداعیه اصلاح ، بروندادی جز فساد و افساد نداشته اند.

Bal 2.gifمحورهای فعالیت

Axis.jpg

الف) تبیین دقیق مفهوم شرک و آلودگی های ناشی از آن از جمله ظلم، فساد، افساد، استبداد، استعمار ، استکبار، آسیب های اجتماعی و تاریخی و ....

ب) تبیین دقیق مفهوم توحید و پرستش خدای یکتاوآثار شگفت انگیز آن در شکوفا سازی استعدادها و رفع آلودگی ها و تاریکی هایی که همه از آنها رنج می بریم.

ج) تزکیه نفوس انسانی از عقاید خرافی و رذایل اخلاقی و رفتارهای غیر الاهی

د) تلاش برای ارتقاء سطح اندیشه انسانها و رها ساختن آنها از بند بردگی فکری و عاطفی

ه) تطهیر اذهان مردم جهان از تصویر نادرستی که به دست ایادی دشمن و رسانه های بیگانه یا مدعیان اسلامیت از افراد و گروهها یا دولتها، طی عملیات گسترده ی اسلام هراسی شکل گرفته و به دنبال منزوی ساختن مکتب اهل بیت علیهم السلام است.

و)مقابله با پدیده های سست مهری دینی، دین گریزی، فطرت گریزی، اسلام گریزی، اسلام ستیزی، و دگر گزینی دینی

ز)امر به معروف و نهی از منکر و مقابله با بدعتهای عقیدتی و اخلاقی

ح)تلاش برای شکوفا سازی توانایی های نهفته ی پیروان مکتب اهل بیت علیهم السلام

ط) اداره ی سامانه ی فراگیری الکترونیکی مکتب اهل بیت علیهم افضل الصلوه و السلام

ی) تولید محتوای آموزشی لازم بر محورهای گیتاشناسی،انسان شناسی، عقاید حقه، عبادات، معاملات، احکام، اخلاق و آداب از منظر مکتب اهل بیت علیهم السلام


Bal 2.gifاصول عقاید

Belifs.jpg

دين واژه اي است عربي که در لغت به معناي اطاعت و جزاء و... آمده، و اصطلاحا به معناي اعتقاد به آفريننده اي براي جهان و انسان، و دستورات عملي متناسب با اين عقايد مي باشد.از اينروي، کساني که مطلقا معتقد به آفريننده اي نيستند و پيدايش پديده هاي جهان را تصادفي، و يا صرفا معلول فعل و انفعالات مادي و طبيعي مي دانند «بي دين» ناميده مي شوند. اما کساني که معتقد به آفريننده اي براي جهان هستند هر چند عقايد و مراسم ديني ايشان، توأم با انحرافات و خرافات باشد «با دين» شمرده مي شوند. و بر اين اساس، اديان موجود در ميان انسانها به حق و باطل، تقسيم مي شوند، و دين حق عبارتست از: آييني که داراي عقايد درست و مطابق با واقع بوده، رفتارهايي را مورد توصيه و تاکيد قرار دهد که از ضمانت کافي براي صحت و اعتبار، برخوردار باشند.
هر ديني دست کم از دو بخش،تشکيل مي گردد:
بخش اول : عقيده يا عقايدي که حکم پايه و اساس و ريشه آن را دارد. بخش دوم: دستورات عملي که متناسب با آن پايه يا پايه هاي عقيدتي و برخاسته از آنها باشد. بنابراين، کاملا بجاست که بخش عقايد در هر ديني «اصول»، و بخش احکام عملي «فروع» آن دين ناميده شود. اصول دین مبین اسلام عبارتند از :
توحید، عدل الاهی، نبوت، امامت و معاد


Bal 2.gifتوحید

یکسانی و یکپارچگی نظم موجود در عالم هستی و یکرنگ بودن خلقت نشانه این است که یک خالق و یک آفریدگار در جهان هستی وجود دارد . مثلا وجود انسان و ساختمان بدن او خود نشانه این وحدانیت است ، همه انسانها یک ساختمان بدنی مشترک و همه نیازمند خوردن وآشامیدن و همه مرگ دارند و این خود دلیل بر سازنده ای واحد دارد .

خدای متعال در قرآن به این نکته اشاره می فرماید : ” لو کان فیهما آلهة الا الله لفسدتا ” ( اگر خدایی غیر از خدای یکتا در جهان وجود داشت به درستی که آن جهان به فساد روی می آورد و نابود می شد ) .

یعنی اگر خدای دیگری بود فرمان دیگری می داد و به این ترتیب جهان نابود می گردید و این نظم و یکپارچگی خود دلیل بر وحدانیت و یکتا بودن آفریدگار است .

از سوی دیگر اگر خدای دیگری وجود می داشت حتما باید پیامبران خود را به سوی ما می فرستاد و حال آن که تمامی پیامبران خبر از خدای واحد و یکتا داده اند .


Bal 2.gifعدل الاهی

عدل یعنی عدالت خدا و ظالم نبودن او . اگر خدا عالم و حکیم است باید عادل هم باشد زیرا که حکمت او اقتضاء می کند که عادل هم باشد و اگر چنین نباشد پس حکیم نیست یعنی نادان است و این باطل است .

عدالت خدا نیز اقتضاء دارد که انسان مختار باشد وبا اختیار خود راه زندگی کردن در دنیا را انتخاب نماید و بر اساس فعل و عمل خود در آخرت جزای خود را بگیرد .
اگر انسان در افعال و اعمال خود مجبور بود و در آخرت عقاب می شد این ظلم بوده و دیگر عدلی در کار نبود . پس انسان دارای اختیار است و اعمال خود را مختارانه انجام می دهد و در نتیجه در آخرت با عدل خدا روبرو می شود .

The media player is loading...


از طرف دیگر اگر خدای متعال پاداش و عقوبت نداشته باشد و هر فردی در دنیا هر کاری را بتواند انجام دهد و بازخواست نشود ، خلاف عدالت است . لذا خدای متعال در قرآن می فرماید :
فمن یعمل مثقال ذرة خیرا یره و من یعمل مثقال ذرة شرا یره.(هرکس به اندازه کوچکی عمل خیر انجام دهد پاداش آنرا خواهد دید و هر کس به اندازه کوچکی عمل ناشایست انجام دهد عقاب آنرا خواهد دید ) .
و این مقتضای خدای عادل است که با عدالت خود خوبی را پاداش و بدی را عقوبت دهد .و در جای دیگر می فرماید :ان الله لا یظلم مثقال ذرة. ( به درستی که خدا کسی را به اندازه کوچک و ریزی هم ظلم نمی کند ) .


Bal 2.gifنبوت

پس از این که بشر به این نتیجه رسید که قدرتی متکامل و عالمی با علمی بی نهایت او را و تمامی موجودات را خلق نموده است ، و هیچ گونه امکانی برای ارتباط با آن خالق برای بشر وجود ندارد ، در نهایت به این نتیجه عقلی می رسد که این خالق یکتا باید خودش افرادی را برای شناساندن خویش و دادن دستورات و قوانین بسوی خلائق بفرستد ، و اگر چنین نکند او خالقی سفیه و نادان خواهد بود و حال آنکه خدای عالم و قادر ، حکیم مطلق است . همچنان که مقتضای این حکمت الهی این است که راه کمال را به انسان نشان دهد ، راهی که با آن به سعادت ابدی برسد . و این بدان معنی است که بشر نیاز به قانون دارد و برای زندگی خود و نیازمندیهای خود احتیاج به طرح جامعی است تا بهترین راه را به او نشان دهد ؛ که این قانون اگر از سوی خالق دانا و حکیم صادر شود ، او که به همه رمز و راز دنیا و بشر احاطه دارد قانونی کامل و تام خواهد بود .

این قانون بوسیله انبیاء به بشر ابلاغ می گردد تا راه سعادت و تکامل را بپیماید ، که البته این قانون در کتابهای آسمانی بیان شده است .

خدا در قرآن می فرماید : ” انّا انزلنا الیک الکتاب بالحق لتحکم بین الناس بما اریک الله ” . ( به درستی که ما فرو فرستادیم به سوی تو قرآن را به حق و راستی تا حکم کنی به آن چه خداوند دانا به تو آموخته است ) .

البته پیامبران الهی وظیفه بیداری فطرت انسانی و پاک کردن غبار از روی آن را نیز دارند و نیز راه درست خداشناسی را به بشر نشان می دهند ، تا به اختلاف بشر در مورد خدا و دیگر مسائل پایان دهند . زیرا که خدای متعال در قرآن می فرماید : ” و أنزل معهم الکتاب بالحق لیحکم بین الناس فیما اختلفوا فیه ” . ( و خدا با پیامبران کتاب هدایت را فرستاد تا بین مردم در آنچه که اختلاف می کنند حکم کند ) .

پس خالق ، پیامبران را برای راهنمایی بشر و ارائه قانون به سوی آنها می فرستد ، که آن پیامبران وظیفه دارند راه حق و درست را به بشر نشان دهند ، ولی این مردم و انسانها هستند که مختار و آزادند تا این راه را بپذیرند یا نپذیرند .

لیهلک من هلک عن بیّنة و یحیی من حیّ عن بیّنة . ( حق تعالی چنین کرد تا آن کس که هلاک می شود پس از ارائه دلیل و برهان و حجت باشد ، و آن کس که زنده می گردد و سعادتمند می شود پس از ارائه دلیل و برهان و حجت باشد ) .

و این بدان معنی است که خدای خالق ، حجت را بر بشر تمام کرده و راه را به خوبی به آنها نشان می دهد .


Bal 2.gifامامت

امام شخصیتی است که از طرف پروررگار منان و به وسیله ی پیامبر او تعیین و به امر خدا زمام امور عباد و بلاد الاهی و دین و دنیای مردم را در دست می گیرد و ضرورتا واجد و یژگی هایی از جمله علم لدنی ، مقام عصمت ، ولایت تکوینیه ، ولایت تشریعیه، علو جوهری و تعیین از جانب خدا سبحان می باشد. عقل چنین حکم می کند که رئیس و بزرگ قبیله یا رئیس کشور جانشین داشته باشد تا کشور یا قلمرو حکمرانی پس از او بدون رهبر و راهنما نماند . حال اگر کشور و قبیله و حتی خانواده پس از رئیس و مدیر آن احتیاج به جانشین دارد تا اداره امور کشور و قبیله و خانواده مختل نگردد ، پس حتما نبی و رسول جانشینی دارد تا مردم پس از پیامبر رها نشوند و قوانین و احکام خود را از او بگیرند . و این مسئله در تمامی پیامبران الهی بوده و همه آنها وصی و جانشین داشته اند . پس مردم پس از پیامبر نمی توانند رها شوند و خود ، راه را ادامه دهند زیرا که این خلاف حکمت است .


وظیفه امام معصوم بیان دین و حفظ دین از بدعتها می باشد . از امام صادق علیه السلام روایت گردیده که فرمود : ما زالت الأرض الاّ و فیها حجّة یعرف الحلال و الحرام و یدعو الناس الی سبیل الله . ( همیشه بر روی زمین حجت خدا هست که حلال و حرام را می شناسد و مردم را به سوی راه خدا دعوت می نماید ) .

همچنان که پیامبر از سوی خدا انتخاب می گردد و به سوی مردم فرستاده می شود باید جانشین و وصی او نیز همان شرائط پیامبررا داشته باشد یعنی عالم به علم لدنی و معصوم باشد ، ونیز قدرت بر تمامی معجزات را دارا باشد .

امام و وصی پیامبر و خلیفه و جانشین او باید کسی باشد که عِلمش علمِ پیامبرو قدرتش قدرت پیامبر و عصمتش عصمت پیامبر باشد . خلیفه و جانشین پیامبر باید عالم به تمامی دین و مسلط به رموز کتاب آسمانی و راه هدایت باشد و أعلم خلائق پس از پیامبر بوده باشد .او باید جوابگوی تمامی مسائل و مشکلات دینی و اجتماعی مردم در کُره زمین باشد ، که چنین فردی را فقط خدای متعال می تواند عالِم به او باشد و مردم نمی توانند با شور و مشورت و انتخاب او را پیدا نمایند .

The media player is loading...

خداست که پیامبران و آوصیاء و جانشینان آنان را بر می گزیند و آنان را به مردم معرفی می کند ، و مردم هیچ حقی برای انتخاب این امر نداشته اند .

خدای متعال در قرآن می فرماید : ” و اذا ابتلی ابراهیمَ ربُّه بکلمات فأتمهنّ قال انّی جاعلک للناس اماما قال و من ذریتی قال لا ینال عهدی الظالمین ” ( هنگامی که خدا ابراهیم را به کلماتی امتحان نمود و فرمود من تو را بر مردم امام قرار دادم ، ابراهیم گفت و از ذریّه و نسل من هم هستند کسانی که امام شوند ، خدا فرمود ظالمینِ آنها به عهدی که من قرار خواهم داد نخواهند رسید و به منصب امامت نمی رسند ) .

پس مراد قرآن این است که امام را خدا انتخاب می کند ، کسی که از ظلم و معصیت دور باشد یعنی معصوم از لغزش و گناه باشد .Bal 2.gifمعاد

اعتقاد به معاد یک ضرورت عقلی است که در فطرت آدمی وجود دارد . انسان از خود سؤال می کند که آیا می شود در نهایت و پس از این دنیای فانی عدالت اجراء نگردد . اگر خدائی هست و پیامبرانی برای راهنمائی و هشدار آنان فرستاده و دنیا برای امتحانهای سخت بوجود آمده است و ما همه در این دنیا برای آن امتحانها آمده ایم و برای هدفی خلق شده ایم نه برای پوچی . و آنکس که ظلم کرده نتیجه عمل خود را می بیند و آن کس که خوبی کرده نتیجه عمل خویش را می بیند ، پس لازمه همه این گفتار وجود عدالت و پاداش وعقاب در قیامت است ، و بهشت و جهنم ضرورتی است که باید در قیامت و در معاد آن را دید .

در قرآن به صراحت آیاتی در بازگشت و معاد وجود دارد . ” منها خلقناکم و فیها نعیدکم و منها نخرجکم تارة اُخری ” . (ما شمارااز خاک خلق کردیم وبه آن شمارا بازمی گردانیم وازآن شما را باری دیگر خارج میسازیم)

” وأنّ الساعة آتیة لا ریب فیها و أنّ الله یبعث من فی القبور ” . (و بدرستی که قیامت آمدنی است و هیچ شکی در آن نیست و به درستی خدا تمامی کسانی که در قبر هایشان هستند را باز می گرداند) .

” بلی من کسب سیّئة و أحاطت به خطیئته فأولئک أصحاب النار هم فیها خالدون و الذین آمنوا و عملوا الصالحات اولئک أصحاب الجنّة هم فیها خالدون ” . (آری آن کسانی که گناه نموده و اشتباه و کجی او را احاطه کرده ، اهل جهنم هستند و در آن ابدی خواهند بود و آن کسانی که ایمان آورده اند و عمل صالح انجام داده اند بهشتی هستند و در آن ابدی خواهند بود) .

معاد و قیامت و بازگشت انسان مسئله ای عقلی و منطقی است زیرا که اگر چنین نباشد امیدی به زندگی نخواهد بود و هر کس هر عملی را که انجام دهد مجاز خواهد بود زیرا که باز خواست کننده ای وجود نخواهد داشت و اصلا عمل و کار خوب و پسندیده معنی نخواهد داشت و عدالت نیز بی معنی خواهد بود و ظلم و مظلومیت نیز مفهومی نخواهد داشت و ….

و این منتهای فاجعه و بی معنی بودن زندگی و حیات انسانی است و عقل چنین نمی گوید ، بلکه معتقد است که این زندگی هدفمند و دارای اساسی محکم و منطقی است و مقتضای چنین حیاتی وجود معاد و قیامت است .


Bal 2.gifعواطف

Affections.jpg
تولی و تبری دو اصطلاح قرآنی است که در دیدگان ما به تنظیم و مدیریت عواطف ما مربوط می گردد. این دو واژه رفيع ، به ترتیب، به معنای دوستی با دوستان خدا و اظهار محبت و نزدیکی به اهل حق، دشمنی با دشمنان خدا و دوری و اظهار تنفراز اهل باطل است.

تولی و تبری، اساس گرایش‏ها و موافقت‏ها و مخالفت‏های یک انسان مومن را در ارتباط های انسانی مشخص می‏ کند. حضرت امام محمد باقر علیه السلام می‏ فرماید:هل الدین الا الحب و البغض، "آیا دین غیر از حب( تولی) و بغض (تبری) است؟.
از این روایت و امثال آن استفاده می‏شود که تولی و تبری، دو رکن اساسی دین و جان مایه اصلی دین داری است. در زیارت عاشورا می‏خوانیم:"انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم الی یوم القیامه، و ولی لمن والاکم و عدو لمن عاداکم"؛ "من در صلح و سازشم با کسانی که با شما صلح کنند ودر جنگ هستم با کسانی که با شما در جنگند تا روز قیامت، من دوستم با کسانی که شما را دوست دارند و دشمنم با کسانی که شما را دشمن دارند".تولی در 57 سوره از قرآن و 233 بار، و تبری در 20 سوره و 30 بار به کار رفته است.
در فرهنگ اهل بیت علیهم‌السلام و سیره عملی آن بزرگواران نیز روایات و عبارات بسیاری در این باره وجود دارد که خود گواه دیگری بر اهمیت و جایگاه والای تبری و تولی در مكتب تشیع و اسلام راستین است.
یکی از معتبر ترین روایات درباره تولی و تبری " خطابه ی غدیر" ،سخنرانی معروف پیامبراعظم صلی الله و آله و سلم در روز غدیر خم می باشد. یامبر در آن روز علاوه بر معرفی مولانا حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام و جانشینی ایشان، عصاره ای از ایدئولوژی اسلام ، آینده اسلام و وظیفه ی مسلمانان را بیان فرمودند و در موارد زیادی دشمنان اسلام و اهل بیت را مورد خشم و لعن قرارداده و از خداوند متعال برای ایشان دوری از رحمت واسعه الاهی طلب نمودند و دوستان ایشان را مورد دعای خیر خویش قراردادند. اعتقاد ما در خصوص ستمگران این است که آنها در کتاب خدا قرآن کریم همواره مورد لعن حضرت حق و انبیاء الاهی قرار داشته اند و بالتبع ائمه هدی علیهم صلوات الله نیز اظهار تنفر و براءت از ظالمین را واجب شمرده اند. به ویژه کسانی که بزرگترین حق های نظام خلقت را از بزرگترین شخصیتهای نظام خلقت ربودند: غصب منصب امامت، غصب فدک، آزردن تنها دختر و یادگار رسول خدا صلی الله علیه و آله و آتش زدن در خانه اول مظلوم امیر المومنین علی علیه السلام و قتل محسن و اهانت به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و انکار فضایل آن بزرگواران و حامیان و تابعین آنها، تا به امروز که به لحاظ تقیه و رفق بر شیعیان از آنها به انداد اربعه و اوثان اربعه یاد شده است اَللّهُمَّ الْعَنْ اَوَّلَ ظالِمٍ ظَلَمَ حَقَّ مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ ، وَآخِرَ تابِعٍ لَهُ عَلى ذلِكَ .... اللّٰهُمَّ فَضاعِفْ عَلَيْهِمُ اللَّعْنَ مِنْكَ وَالْعَذابَ الاَْليمَ


بی تردید در این رابطه، بايد مصلحت كلى مسلمانان در مقابل دشمنان مشترک را در نظر گرفت و از فراهم كردن زمينه براى بهره بردارى کفار و مشرکین و منافقین از اختلاف و رويارويى طرفداران مذاهب مختلف، دورى جست و نبايد كارى كرد كه موجب بروز شكاف در صفوف مسلمانان شود که نتيجه‌اى جز ضعف مسلمانها نخواهد داشت. ولى از سوى ديگر، نبايد حفظ وحدت و هماهنگى مسلمانان، مانع از تحقيق و تلاش در راه شناختن مذهب حق و ايجاد جوّ سالم براى بررسى مسائل امامت گردد، مسائلى كه حل صحيح آنها تأثير بسزايى در سرنوشت مسلمانان و سعادت دنيا و آخرت همه انسانها دارد.Bal 2.gifرفتارها

Practices.jpg
مكتب اهل بيت عليهم السلام به ما توصيه مي فرمايد

كه در زندگى به كارهایی كه خير و صلاح خود و جامعه ما در آن است دست بزنيم و از كارهایی كه فساد و تباهى به بار مى‏ آورد دورى كنيم و نيز مى‏ گويد به عنوان عبادت و پرستش پروردگار اعمالى مانند نماز و نظائر آن كه نشانه بندگى و فرمانبردارى است بجاى آوريم. اينها مقررات و دستورالعمل هائى كه دين آورده و ما را به آن دعوت مى‏ نمايد و چنانكه پيدا است برخى از آنها اعتقادى و پاره‏ اى اخلاقى و بعضى ديگر عملى است و پذيرفتن و بكاربستن آنها تنها وسيله سعادت و خوشبختى انسان است زيرا مى‏ دانيم كه انسان جز اينكه واقع‏ بين باشد و با اخلاق و اعمال پسنديده زندگى كند سعادتى ندارد.


Bal 2.gifعبادات

Worship.jpg

طهارت، نماز، قرآن، دعا، ذکر، روزه، اعتکاف ، خمس ، زکات ، حج ، جهاد ، امر به معروف و نهی از منکرBal 2.gifمعاملات

Transaction.jpg

عقود: درآمدهای حرام، خرید و فروش ، مضاربه، مزارعه، مساقات، اجاره ، عاریه، شرکت ، شفعه ، دین ، حواله ، ودیعه، ضمان، کفالت، رهن، قرض،صلح، هبه، وکالت، نکاح، سبق و رمایه

ایقاعات: طلاق ، وصیت، اقرار، جعاله، وقف، سکنی ، عمری، حبس، رقبی، عتق، تدبیر، کتابت، ابراء ، نذور، ظهار، ایلاء ، صدقات


Bal 2.gifسیاسات

Law.jpg

امور حسبیه،اطعمه و اشربه ، ذباحه، ملابس، میراث، مساجد، لقطه، غصب، احیاء موات، مشترکات، حجر، کفارات، جنایات، حدود، تعزیرات ، قصاص، دیات، قضاء ، شهادات، بیناتا

Bal 2.gifاخلاق

Morals03.jpg

سماعه گوید خدمت حضرت صادق علیه السلام بودم و جمعى از دوستانش هم حضور داشتند که ذکر عقل و جهل به میان آمد حضرت فرمود:
عقل و لشکرش و جهل و لشکرش را بشناسید. سماعه گوید من عرض کردم قربانت گردم غیر از آنچه شما به ما فهمانیده‏ اید نمى‏ دانیم.
حضرت فرمود: خداى عزوجل عقل را از نور خویش و از طرف راست عرش آفرید و آن مخلوق اول از روحانیین است پس بدو فرمود: پس رو او پس رفت سپس فرمود پیش آى پیش آمد خداى تبارک و تعالى فرمود: ترا با عظمت آفریدم و بر تمام آفریدگانم شرافت بخشیدم سپس جهل را تاریک و از دریاى شور و تلخ آفرید به او فرمود پس رو پس رفت فرمود پیش بیا پیش نیامد فرمود: گردن کشى کردى؟ او را از رحمت خود دور ساخت. سپس براى عقل هفتاد و پنج لشکر قرار داد. چون جهل مکرمت و عطاء خدا را نسبت به عقل دید دشمنى او را در دل گرفت و عرض کرد پروردگارا این هم مخلوقى است مانند من. او را آفریدى و گرامیش داشتى و تقویتش نمودى من ضد او هستم و بر او توانایى ندارم آنچه از لشکر به او دادى به من هم عطا کن فرمود بلى مى‏ دهم ولى اگر بعد از آن نافرمانى کردى ترا و لشکر تو را از رحمت خود بیرون مى‏ کنم عرض کرد خشنود شدم پس هفتاد و پنج لشکر به او عطا کرد. و هفتاد و پنج لشکرى که به عقل عنایت کرد (و نیز هفتاد و پنج لشکر جهل) بدین قرار است:

نیکى و آن وزیر عقل است و ضد او را بدى قرار داد؛ که آن وزیر جهل است؛ و ایمان و ضد آن کفر؛ و تصدیق حق و ضد آن انکار است؛ و امیدوارى و ضد آن نومیدى؛ و دادگرى و ضد آن ستم؛ و خشنودى و ضد آن قهر و خشم؛ و سپاسگذارى و ضد آن ناسپاسى؛ و چشمداشت رحمت خدا و ضد آن یأس از رحمتش؛ و توکل و اعتماد به خدا و ضد آن حرص و آز؛ و نرم دلى و ضد آن سخت دلى؛ و مهربانى و ضد آن کینه توزى و دانش و فهم و ضد آن نادانى؛ و شعور و ضد آن حماقت؛ و پاکدامنى و ضد آن بى‏ باکى و رسوائى و پارسائى و ضد آن دنیا پرستى؛ و خوشرفتارى و ضد آن بدرفتارى؛ و پروا داشتن و ضد آن گستاخى؛ و فروتنى و ضد آن خودپسندى؛ و آرامى و ضد آن شتابزدگى؛ و خردمندى و ضد آن بى‏ خردى و خاموشى و ضد آن پرگوئى؛ و رام بودن و ضد آن گردنکشى؛ و تسلیم حق شدن و ضد آن تردید کردن، و شکیبایى و ضد آن بى‏ تابى؛ و چشم پوشى و ضد آن انتقامجوئى؛ و بى‏ نیازى و ضد آن نیازمندى؛ و به یاد داشتن و ضد آن بى‏ خبر بودن؛ و در خاطر نگه داشتن و ضد آن فراموشى؛ و مهرورزى و ضد آن دورى و کناره‏ گیرى؛ و قناعت و ضد آن حرص و آز؛ و تشریک مساعى و ضد آن دریغ و خوددارى؛ و دوستى و ضد آن دشمنى؛ پیمان دارى و ضد آن پیمانشکنى؛ و فرمانبرى و ضد آن نافرمانى سرفرودى و ضد آن بلندى جستن؛ و سلامت و ضد آن مبتلا بودن؛ و دوستى و ضد آن تنفر و انزجار؛ و راستگوئى و ضد آن دروغگوئى؛ و حق و درستى و ضد آن باطل و نادرستى؛ و امانت و ضد آن خیانت؛ و پاکدلى و ضد آن ناپاکدلى؛ و چالاکى و ضد آن سستى و زیرکى و ضد آن کودنى؛ و شناسایى و ضد آن ناشناسائى؛ و مدارا و رازدارى و ضد آن رازفاش کردن؛ و یک روئى و ضد آن دغلى؛ و پرده پوشى و ضد آن فاش کردن؛ و نماز گزاردن و ضد آن تباه کردن نماز؛ و روزه گرفتن و ضد آن روزه خوردن؛ و جهاد کردن و ضد آن فرار از جهاد؛ و حج گزاردن و ضد آن پیمان حج شکستن و سخن نگهدارى و ضد آن سخن چینى؛ و نیکى به پدر و مادر و ضد آن نافرمانى پدر و مادر؛ و با حقیقت بودن و ضد آن ریاکارى؛ و نیکى و شایستگى و ضد آن زشتى و ناشایستگى؛ و خودپوشى و ضد آن خود آرائى و تقیه و ضد آن بى‏ پروائى؛ و انصاف و ضد آن جانبدارى باطل؛ و خودآرائى براى شوهر و ضد آن زنا دادن؛ و پاکیزگى و ضد آن پلیدى؛ و حیا و آزرم و ضد آن بى‏ حیائى؛ و میانه روئى و ضد آن تجاوز از حد؛ و آسودگى و ضد آن خود را به رنج انداختن؛ و آسان‏گیرى و ضد آن سختى گیرى؛ و برکت داشتن و ضد آن بى‏ برکتى؛ و تن درستى و ضد آن گرفتارى؛ و اعتدال و ضد آن افزون طلبى؛ و موافقت با حق و ضد آن پیروى از هوس و سنگینى و متانت و ضد آن سبکى و جلفى؛ و سعادت و ضد آن شقاوت؛ و توبه و ضد آن؛ اصرار برگناه؛ و طلب آمرزش و ضد آن بیهوده طمع بستن؛ و دقت و مراقبت و ضد آن سهل‏ انگارى؛ دعا کردن و ضد آن سرباز زدن؛ و خرمى و شادابى و ضد آن سستى و کسالت؛ و خوشدلى و ضد آن اندوهگینى؛ مأنوس شدن و ضد آن کناره گرفتن و سخاوت و ضد آن بخیل بودن.

پس تمام این صفات ( هفتاد و پنج گانه) که لشگریان عقلند جز در پیغمبر و جانشین او و مؤمنینى که خدا دلشان را به ایمان آزموده جمع نشود اما دوستان دیگر ما برخى از اینها را دارند و متدرجا همه را دریابند و از لشکریان جهل پاک شوند آنگاه با پیغمبران و اوصیاءشان در مقام اعلى همراه شوند و این سعادت جز با شناختن عقل و لشکریانش و دورى از جهل و لشکریانش به دست نیاید خدا ما و شما را به فرمانبرى و طلب ثوابش موفق دارد.(در متن جنود عقل و جهل را هفتاد و پنج ذکر کرده و در توجیه هفتاد و هشت و ظاهرا بعضى به عبارت دیگر تکرار شده).

اصول کافی، جلد 1، صفحه 21، باب عقل و جهل، حدیث 14


Bal 2.gifآداب

Etiquette.jpg

شیوه زندگی، خواب، تغذیه، تمرینات فیزیکی، تخلیص، زیبایی، جنسیت، بهداشت، پزشکی، روابط عمومی، مسکن، اعتدال، و غیرهBal 2.gifفرآورده ها و خدمات
لطفا به منظور دستیابی به صفحه ی مورد نظر ، روی لینک مربوطه کلیک فرمایید.

Bal 2.gifکتابخانه
Bal 2.gifکانال رادیویی
Bal 2.gifکانال تلویزیونی
Bal 2.gifدانلود
Bal 2.gifسامانه فراگیری الکترونیکی

Elearning02.jpg

آموزش (یادگیری) الکترونیکی یا آموزش و پرورش اینترنتی (برخط) (به انگلیسی: electronic-learning) رشته‌ای است که از پیدایش اینترنت و گسترش این پدیدهٔ فناوری و استفاده از قابلیت‌های آن ایجاد گردیده است و در حقیقت تکامل شیوه آموزش از راه دور برطرف کننده نیاز انسان‌های پرس‌وجوگر و خواهان یادگیری با توجه اختیاری بودن زمان و مکان است. آموزش الکترونیکی امروزه توجه بسیاری از دست اندرکاران آموزش را به خود جلب نموده و از مباحث و مصارف بسیار اساسی در اینترنت است.کوته‌نوشته های مثل (CBT(Computer-Based Training , (IBT (Internet-Based Training یا (WBT (Web-Based Training به عنوان مترادف آموزش الکترونیکی به کار برده میشوند.
لذا به نظر می رسد آموزش معارف اهل بیت علیهم السلام و تروبج مکتب در محیط وب، مستلزم به کار گیری سامانه هایی کارآمد در این زمینه است.


Bal 2.gifحدود و شرایط

دامنه: AELO.ORG برای همکاران ، کاربران و مخاطبان عمومی طراحی شده است. آنها می توانند زبان منوی پایگاه را،از طریق "بخش انتخاب زبان" به زبان مورد نظر خود تغییر دهند. آنها همچنین می توانند در قسمت جستجو با تغییر زبان کیبورد خود هر "کلید واژه یا موضوعی " را به هرزبانی حتی بدون تغییر زبان منوی پایگاه جست و جو نمایند.

Keyboard02.jpg

دامنه: ALDERASAT.ORG برای اساتید، کارشناسان و دانشجویان طراحی شده است. از آنجا که بسیاری از دروس و پژوهشهای این مکتب ، به زبان پیشرفته عربی اسلامی تهیه شده اند، به شما توصیه می شود در اولین فرصت زبان عربی را بیامورید تا به اطلاعات و آموزه های ارزشمند این بخش دست پیدا کنید.Bal 2.gifدعوت به همکاری

Invitation.jpg

ما از هر فرد یا سازمانی که به کرامت انسان و حقوق بشر و ارزشهای والای انسانی معتقد است و حقیقتا به خدا و عدالت الاهی و نبوت انبیاء و امامت ائمه هدی علیهم صلوات الله و روز قیامت ایمان دارد، در جهت توسعه علمی و رشد اخلاقی بشریت دعوت به همکاری می نماییم.
Bal 2.gifسلب مسؤولیت

Disclaim.jpg

این سامانه مسوولیت حقوقی و قانونی فعالیت کاربران محترم بر روی صفحات این پایگاه را ، به صورت حذف یااضافه یا استنساخ و نقض قانون مالکیت معنوی محتوا یا افزودن محتوای مجرمانه را بر عهده نمی گیرد. لذا کلیه مسوولیتهای مترتبه و مترقبه فعالیتهای شما روی پایگاه قابل تصدیق، ردیابی و پیگرد قانونی است و بر عهده خود کاربر می باشد.Bal 2.gifتشکر و قدردانی

Thanks.png

به پاس انوار درخشانشان که در این ظلمات جاهلیت مدرن راه گشای حق جویان است
به پاس تعبیر زیبایشان از کلمات هدایت، ایثار و شهادت
به پاس عاطفه سرشار و گرمای امیدبخش وجودشان که در این سردترین روزگاران بهترین پشتیبان است
به پاس قلب های بزرگشان که فریاد رس است و سرگردانی و ترس در پناهشان به شجاعت می گراید
و به پاس محبت های بی دریغشان که هرگز فروکش نمی کند
این مجموعه را به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام و مولايمان حضرت بقية الله الاعظم ارواحنا لتراب مقدمه الفداء و شیعیان خالص آن بزرگواران تقدیم می کنیم.

با سپاس از:
آنهایی که ناتوان شدند تا ما به توانایی برسیم...
موهایشان سپید شد تا ماروسفید شویم... و عاشقانه سوختند تا گرمابخش وجود ما و روشنگر راهمان باشند...
پدرانمان
مادرانمان
استادانمان


در این مختصر ، کاری کامل و بی عیب و نقص و شایسته ی مکتب اهلبیت علیهم السلام ارائه نشده است. پیشاپیش از کلیه برادران و خواهران گرامی که در جهت تکمیل این سامانه تلاش می کنند، سپاسگزاریم و از درگاه باریتعالی خواهان سلامتی و توفیق روزافزون برای شما هستیم.


Bal 2.gifدعا

Dua.jpg

اِلهی عَظُمَ الْبَلاَّءُ وَبَرِحَ الْخَفاَّءُ وَانْکَشَفَ الْغِطاَّءُ وَانْقَطَعَ الرَّجاَّءُ وَضاقَتِ الاْرْضُ وَمُنِعَتِ السَّماَّءُ واَنْتَ الْمُسْتَعانُ وَاِلَیْکَ الْمُشْتَکی وَعَلَیْکَ الْمُعَوَّلُ فِی الشِّدَّهِ وَالرَّخاَّءِ اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ اُولِی الاْمْرِ الَّذینَ فَرَضْتَ عَلَیْنا طاعَتَهُمْ وَعَرَّفْتَنا بِذلِکَ مَنْزِلَتَهُمْ فَفَرِّجْ عَنا بِحَقِّهِمْ فَرَجاً عاجِلا قَریباً کَلَمْحِ الْبَصَرِ اَوْ هُوَ اَقْرَبُ یا مُحَمَّدُ یا عَلِیُّ یا عَلِیُّ یا مُحَمَّدُ اِکْفِیانی فَاِنَّکُما کافِیانِ وَانْصُرانی فَاِنَّکُما ناصِرانِ یا مَوْلانا یا صاحِبَ الزَّمانِ الْغَوْثَ الْغَوْثَ الْغَوْثَ اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی اَدْرِکْنی السّاعَهَ السّاعَهَ السّاعَهَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ الْعَجَلَ یا اَرْحَمَ الرّاحِمینَ بِحَقِّ مُحَمَّدٍ وَآلِهِ الطّاهِرینَ
Bal 2.gifسامانه فراگیری معارف اهل بیت علیهم السلام سامانه فراگیری معارف اهل بیت علیهم السلام هیچگونه وابستگی به هیچ دولت ، سازمان ، مؤسسه ، شرکت و شخص یا شخصیتی ندارد. فعالیت های سامانه در همه جوانب و زمینه ها مستقل می باشد. علیرغم سنگ اندازیها، موانع، مزاحمت ها، آزارها و اهانت ها و افتراء ها و تهدیدها و محدودیت های شکننده و فرساینده، این سامانه به فضل پروردگار منان و عنایات خاصه رسول اعظم و ائمه هدی علیهم صلوات الله در سال 1416 هجری قمری بنیاد نهاده شده است و تاکنون به فعالیت خود ادامه می دهد. امید است به فضل الهی و در پرتو عنایات خاصه آقا امام زمان ارواحنا لتراب مقدمه الفداء ، این سامانه پاسخی معقول و قانع كننده به نیاز اساسی بشریت به هوشیاری و سازماندهی منابع خویش ، دردوران غیبت كبری امام زمان علیه افضل الصلوه و السلام و پس از ظهور آن بزرگوارباشد. والله ولی التوفیق و هو المستعان فی کل حالBal 2.gifتماس با ما

Contact.jpg

Bal 2.gifایمیل:Aalulbayt.Institute@gmail.com
Bal 2.gifکتابخانه
Bal 2.gifکانال رادیویی
Bal 2.gifکانال تلویزیونی
Bal 2.gifدانلود
Bal 2.gifسامانه فراگیری الکترونیکی0000011.gif
SiteArm01.jpgTV1.jpgRadio1.jpgLib1.jpgElearning02.jpgDownloads.jpgContactus01.jpgColleagues.pngGroups03.jpgVisaCard.jpg
Bal 2.gifFrançaisBal 2.gifMain PageBal 2.gifعربيBal 2.gifTurkishBal 2.gifKurdîBal 2.gifاردوBal 2.gifپشتوBal 2.gifكوردیBal 2.gifAzəriBal 2.gifEspañolBal 2.gifItalianoBal 2.gifBosanskiBal 2.gifFulaniBal 2.gif中文Bal 2.gifDeutschBal 2.gifBulgarianBal 2.gifPortugalBal 2.gifSwahiliBal 2.gifHausaBal 2.gif日本語Bal 2.gifТоҷикиBal 2.gifবাংলাBal 2.gifBurmeseBal 2.gifไทยแลนด์Bal 2.gifதமிழ்Bal 2.gifРусскийBal 2.gifO`zbekBal 2.gifहिन्दीBal 2.gifIndonesian
0000011.gif